Knižní recenze · plky
kreativní psaní
(whatever it means)
Knižní recenze

Chrám Matky Boží v Paříži — Victor Hugo

Zde bude obrázek... jen počkejte
Chrám Matky Boží v Paříži — Victor Hugo

Chrám Matky Boží v Paříži je dlouhý román, který se vleče mnoha pařížskými uličkami a pokud chcete jednotný, ucelený, krátký příběh, sáhněte po něčem jiném.

Osobně nemám příliš v lásce statická vyprávění, kde se něco načne na straně 40, 300 stran se o tom nemluví, aby se závěrečná pointa vyjevila na straně 450. Naštěstí si vkus dnešních čtenářů vydobyl o poznání dynamičtější způsoby vypravování.

Ale přesto Hugův román rozhodně stojí za pozornost. Má kvality a rozměry, které byste jinde hleděli těžko.

Příběh je složen z několika větví, v jejichž středu stojí krásná cikánka Esmeralda, kolem které se vrství různé peripetie, z nichž nejpodstatnější je asi neopětovaná láska vzdělance pátera Claudia Frolla a živočišný obdiv hrbáče zvoníka Quasimoda. To je mimochodem vzorová duální opozice. Jako by tu Hugo říkal, že krása je prostě krása, je objektivní a vidí ji všichni. Vzdělanci i zaostalí lidé. Frollo a Quasimodo jsou naprosto nesourodá dvojice ovšem jen do té doby, než oba uvidí Esmeraldu. Tohle je motiv, který je pro mě osobně v knize naprosto klíčový :) a přidává jí další rozměr.

Další příběhy se Esmeraldy a jejích ctitelů dotýkají jen nepřímo a všechny spojuje protagonista, kterým není nic jiného než samotný chrám Matky Boží v Paříži.

Příběh je to až notoricky známý. Každý asi zná hrbáče Quasimoda a cikánku Esmeraldu. Ale faktem je, že zredukovat Hugův příběh jen na tuto pasáž by byla velká chyba.

Celá jedna část knihy se zbývá obšírným popisem Paříže a hlavně chrámu. Je to popravdě geniální popis, kteří jedni nesnáší, druzí chválí. Já patřím do druhé skupiny. Ano, je trochu rozvláčný a – je to prostě popis – ale podle mě je virtuózní.

Celkově je můj dojem pozitivní i přes zjevnou roztahanost některých méně zábavných pasáží.

Zvláště obdivuji popisy, které působily svěže a ač jsem to nečekal, užíval jsem si je. Způsob vykreslení postav byl vynikající. Pasáže Phoeba a slečny Lilie jsem si vyloženě užíval, stejně jako dramatické a mistrovské minipříběhy (například příběh kajícnice), které opravdu člověkem svou romantickou syrovostí otřesou.

T.Š.

O knize

Hodnoceni
75 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
„…opravdu, opravdu, ale OPRAVDU mě baví, když si lidi v autobuse povídají a já si nemůžu číst…“
Mark Twain na cestě lodí do Indie

Tomáš Štambera - blog
Tomáš Štambera Jr.


Právě čtu
(a vy byste měli taky)

Tomas's bookshelf: currently-reading


goodreads.com

Oblíbené články
(ve znění pozdějších přepisů)

Magnesia Litera

Čistě pro případ. Myslím, že jsem tam letos zahlédl kategorii cena čtenářů. Každý, kdo kdy odevzdal…


Spolupráce a odkazy
(Můžete si kliknout, ale pak se hezky vraťte)


Zdroje
(Aby vám nic neuteklo)

Ještě nemáte dost?

Magnesia Litera

Čistě pro případ. Myslím, že jsem tam letos zahlédl kategorii cena čtenářů. Každý, kdo kdy odevzdal…