Knižní recenze

Hedvábník — Robert Galbraith

Jak je mým zvykem, Rowlingové cykly začínám číst od druhého dílu. Četl jsem takto Harryho Pottera a série detektivek s Cormoranem Strikem není výjimkou. Nevím proč, není v tom úmysl, prostě se mi do ruky vždycky dostanou až druhé díly.

Hned řeknu, že Hedvábník se dá bez problému číst bez znalosti prvního dílu, o nic nepřijdete. Případné narážky vám hned dojdou a příběh je ucelený a bez problému funkční.

Dalo se očekávat, že Rowlingová opět příběh bezvadně odvypráví. Detektivní případ i vata kolem působí nesmírně realisticky. To s sebou ale nese jedno úskalí – homo sapiens je veskrze nudná entita a její život je plný klišé a opakujících se událostí. Autorka ale nepolevuje ve své snaze zobrazit denní rytmus Cormorana Strika se vším všudy, proto máte někdy pocit, že se nic moc neděje a přitom to nic je hrozně zdlouhavé.

Kniha má 500 stran a daní za skvělý vhled do běžného londýnského života je to, že příběh moc neodsýpá. Na druhou stranu, ne že by se to nečetlo jedním dechem. Líbilo se mi totiž, že se kromě detektivního případu klade důraz na osobnostní pozadí všech protagonistů a vás kromě identity vraha zajímalo i to, jak která postava dopadne.

Případ se odehrává v prostředí spisovatelů a nakladatelů, což je vždycky dobrá volba. Je na tom například krásně vidět, jak rozdílná je realita britského knižního trhu a toho našeho :).

V roli mrtvoly nacházíme nepříliš úspěšného spisovatele Owena Quina, který těsně před svou smrtí napsal šokující román, který uráží a kompromituje každého člověka z jeho okolí. Nejkurióznější ovšem je, že v závěru románu se odehraje vražda hlavního hrdiny vyvedená přesně tak, jak byl zabit i sám spisovatel. Brutálním a nechutným způsobem. Podezřelý je každý, kdo knihu četl a každý má motiv, protože Quine nebyl moc oblíbený.

Autorka navíc v průběhu vyšetřování nám podstrčí pár falešných stop, takže získáte pocit, že je to více méně jasné, ale není :).

Potěšila narážka na probíhající svatbu Kate a Williama.

Vyprávěcí styl je živý a barvitý. Úplně cítíte, jak je Robin super ženská, Matthew totální srabík a kretén a Strike lavíruje jako správnej chlap někde na pomezí borec/blbec.

Strike k vám prostě přilne. Detektiv, který vypadá, že ho nic nerozhází, všechny negativní pocity z minulosti zatlačuje do pozadí a věnuje se jen práci, ale když se vdává jeho krásná nicméně šílená bývalá snoubenka, musíte s ním cítit.

Obyčejně první díl navnadí na druhý, mě druhý navnadil na první.O knize

ISBN
978-80-259-0365-0
Hodnoceni
75 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
Hedvábník — Robert Galbraith

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem