Knižní recenze

Jméno růže — Umberto Eco

Tuhle knihu jsem četl ve chvíli, kdy jsem měl čtyřicet horečku, takže některé bizarní ale vynikající pasáže mi připadaly ještě bizarnější a ne tak vynikající. Zrovna to padlo na Adsův sen o Aristotelově knize, okolo které se celá kniha točí, nicméně zážitek z knihy mi tak úplně nepokazilo, takže se pojďme podívat, o co že to jde.

Jméno růže je asi nejslavnější román Umberta Eca, italského spisovatele, který nedávno zemřel (19. února 2016). Je to mnohovrstevnatý příběh ze 14. století. Do benediktinského kláštera v severní Itálii přichází františkán Vilém z Baskervillu, který má k ruce Adsona z Melku, vypravěče příběhu, který se k událostem, které se v klášteře stanou, vrací jako starý kmet, a oba se mají zúčastnit disputace, která má přispět ke zmírnění teologických svárů mezi císařem a papežem.

Než však delegace dorazí, klášterem otřese několik podivných vražd a bratr Vilém je pověřen jejich vyřešením.

Největším kladem Jména růže je, že různé vrstvy příběhu proplouvají jedna druhou a jediným pojícím prvkem je právě Aristotelova kniha. Jelikož je Eco významných představitelem postmoderny, tak do svého příběhu vetkal mnoho významů a spoustu narážek (např. Vilém z Baskervillu :)

Příběh je působivý, spletitý, plný historických faktů, plný latiny a odkazů. Ecovi se parádně podařilo vystihnout středověkou atmosféru, všudypřítomné scholastické myšlení a duchovní náhled na svět (člověk si uvědomí, jak se od té doby změnily priority) a všechno působí tak věrohodně, že byste se nedivili, kdyby se ten příběh opravdu stal.

Musím ale říct, že jsem nebyl z knihy tak urvaný, jako všichni ostatní. Něco, co nedokážu identifikovat, mi tak chybělo a trochu jsem se (stydím se) nudil. Některými pasážemi jsem se vyloženě prokousával a kniha byla podle mě příliš tlustá. Ona šířka románu, jakou si představuje autor, má taky své meze. Všechno se tak nějak vytrácelo do prázdna a já jsem nemohl chytit slinu. Ale když se nad tím zamyslím tak nějak shora, nemůžu vlastně proti knize nic moc říct, ale třeba je to můj handicap, proč mi kniha nesedla.O knize

ISBN
978-80-257-1057-9
Hodnoceni
75 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
Jméno růže — Umberto Eco

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem