Knižní recenze

Láska za časů cholery — Gabriel Garcí­a Márquez

Co si budeme povídat, jednou takhle můžeme dopadnout všichni. Všichni na ni můžeme čekat jedenapadesát let, devět měsíců a čtyři dny. Je potřeba se na to teoreticky připravit a přečíst si, jak to bude probíhat :).

Ještě jsem snad nikdy nečetl tak hladce odvyprávěnou knihu. Márquez je geniální vypravěč – abych si odbyl klišé, které o něm říkají všichni. A klišé je klišé proto, že je to pravda. Slova a věty tečou tak hutně, samozřejmě a hladce, že si to opravdu užíváte.

Samozřejmě logickým problémem vyprávění je právě to, že je to vyprávění. Popis událostí, které se staly a tudíž tam je minimum zvratů, není to akční, je to vlastně co se dynamiky příběhu týče hodně suché. Přímé řeči je tam na 350 stránkách asi třicet vět.

Ohledně myšlenky, tak léčit nenaplněnou lásku k ženě A láskou k celému zbytku abecedy je sice logické, ale poněkud neromantické až hloupé. Co se dá dělat, tak se věci mají a Florenzo Ariza je prostě podvodník. Není to milenec, který opravdu čeká jedenapadesát let, není to hrdina, který by svou „prohru“ unesl se ctí. Je to prostě podvodník čekající za sloupem. Jeho pokoutná povaha mě docela štvala, ale takový prostě byl. To Fermina Dazová mi přišla mnohem sympatičtější – živá, nezlomná osobnost. Trochu se na konci divíte, jak se tihle dva vůbec mohli potkat.

Pokud chtěl Márquez předeslat, že nikdo není schopen takhle heroických výkonů dosáhnout a že o tom teda nemá smysl ani psát, ok, message received. Dá se s tím souhlasit.

Nicméně Florenzo Ariza nakonec stejně končí se svou Ferminou Dazovou na parníků plující vstříc zapadajícímu slunci.

Když se nad tím zamyslíte, přečetli jste právě hodně bezútěšný text o lidské nemohoucnosti, o determinaci událostí, o nenaplněných touhách, o velké nestálosti a to, jak v negativech, tak v tom, že nic není nezvratné, žádné NE nemusí trvat navěky. Je to zvláštně „jihoamericky“ povzbuzující, aby tak řekl. I kdyby vám Márquez neřekl, kde se to odehrává, stejně byste to nakonec uhodli.O knize

ISBN
978-80-207-1411-4
Hodnoceni
80 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
Láska za časů cholery — Gabriel Garcí­a Márquez

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem