Knižní recenze

Muži, kteří nenávidí ženy — Stieg Larsson

První kniha série Milénium od Stiega Larssona. Samozřejmě jde o dobrou detektivku, ale superlativy budu šetřit, protože jsem s ní měl zásadní problém a to sice, že všechny postavy (snad až na jednu) byly nesympatické. Mikael Blomkvist – novinář, levičák, spící se svou kolegyní, která je vdaná a její manžel ho zve, aby s nimi strávil dovolenou. BrainFuck. To je kandidát na nejméně sympatickou hlavní postavu v dějinách literatury. Za nic na světě jsem se s ním nemohl ztotožnit a když to s ním bylo nahnuté, tak jsem mu přál, aby to schytal. Tím to ale nekončí, Lisbeth Salanderová je na tom stejně, ani ryba ani rak, ani ženská ani chlap. To už nešlo vůbec. Navíc je ta postava děsný klišé.

Jediná sympatická postava v knize je ta zavražděná.

Takže poslední, co mi zbylo, byl příběh, který je naštěstí dobře odvyprávěný. Severské detektivky asi nebudou můj šálek kávy, protože prostředí bylo pro mě trochu nudné. Probírání se fotkami jako důkazním materiálem je nudné samo o sobě, ještě když o tom někdo píše. Zápletka byla dobrá, to zas ne že ne, a rozuzlení lehce překvapivé, i když by asi bylo dobré ho postavit trochu jinak.

Když z neprodyšně uzavřeného ostrova zmizí mladá holka a po čtyřicet let si všichni celkem logicky myslí, že ji někdo zavraždil, tak hádejte, co se s ní stalo? No je to přesně ta věc, která vás napadne jako první, pokud tomu dáte chvilku a zamyslíte se. Ale to by ani nevadilo.

Nevím, proč to spisovatelé dělají, ale setkal jsem se s tím v poslední době už v několika knihách.

…buď ležela v posteli, nebo surfovala po netu pomocí Mikaelova modemu ADSL.

…přišel do chaty a namazal si dva chleby, které potom snědl u kávy.

Frederic Forsyte píše podrobným novinářským stylem a patří to k jeho devizám. Každý, kdo si kupuje jeho knihy, to ví a očekává spoustu technických informací, které předtím neznal a které vhodně dokreslují příběh.

Muži, kteří nenávidí ženy jsou běžnou severskou detektivkou, kterou neuvěřitelně ruší podobné tristní detaily, které nikoho nezajímají a které nemají v textu ŽÁDNOU funkci. O kolik přirozenější by byla první věta bez nesmyslné zmínce o ADSL.

Mimochodem ADSL?

I přesto – příběh je logický a detektivka je to dobrá. Rozhašené prostředí okolo hlavního hrdiny je asi to, co mi vadilo nejvíc, protože jsem to jako čtenář nechápal. Nechápal jsem motivace, okolnosti byly hodně přitažené za vlasy. Ale nemůžu říct, že by se to nedalo číst. Četlo se to docela dobře, ale na konci jsem neměl žádný pocit. Jelikož mám zbytek Milénia už doma, tak to dorazím a budu doufat, že se to zlepší.

Třeba Eričin manžel by mohl zabít Mikaela, to by bylo super.O knize

ISBN
978-80-7294-287-9
Hodnoceni
70 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
Muži, kteří nenávidí ženy — Stieg Larsson

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem