Knižní recenze

Něžná je noc — Francis Scott Fitzgerald

Po prvních kapitolách by se mohlo zdát, že budeme sledovat laciný příběh dvou lidí, kteří se do sebe osudově zamilovali navzdory zvláštní situaci a i zvláštním dispozicím každého z nich. Nicol je psychicky nemocná dívka, která se zamiluje do svého o něco staršího doktora Dicka Divera.

Prolog však končí a idylka s ní. Fitzgerald si totiž připravil půdu pro mnohem působivější výpověď. Zjišťuje, jaké pohnutky mohou vést lidi k činům a že za vztahem s člověkem není vždycky jen nezištný zájem o něj (kterému říkáme láska), ale že zejména starání se o někoho je prostě jen druhem zaměstnání, ve kterém je ten druhý vždycky tím potřebným, tím pacientem.

Není to jednoduchá kniha a myslím, že je potřeba ji přečíst několikrát, aby si člověk ty významy mohl ujasnit. Fitzgerald totiž má tendenci zahrabávat významovou nit příběhu do mnoha vrstev a stejně jako ve Velkém Gatsbym je potřeba být velmi vnímavý. Jsou to svého druhu podobenství. Málokterá situace vypovídá jen ploše sama o sobě. To je myslím na Fitzgeraldovi hodně cenné.

Kniha je dělena do několika částí, které jsou ohraničeny vždy několika lety z doby po první světové válce, a do nich jsou vetkány situace, kterými hlavní hrdinové prochází. Diverovi jsou velmi bohatá dvojice, protože Nicol zdědila enormní množství peněz. Patří mezi smetánku, která se potlouká Evropou a snaží se zabavit a odvést myšlenky od svých bezvýznamných životů, přitom všichni jsou ve stavu, kdy si dvacátá léta – jeden velký mejdan – nejsou schopni užít.

Zprvu idylický vztah Dicka a Nicol začne komplikovat mladá herečka Rosemary, se kterou se oba spřátelí a kterou mají oba rádi. Rosemary se do Dicka zamiluje a on do ní, ale vztah mezi nimi nikdy nepřeroste v něco víc než obyčejnou náklonnost.

Nicol se vrací její nemoc a po čase zjišťuje, že jako pacientka není pro svého doktora tím, kým chce být a na základě vnějších potíží (zejména Dickovy náklonnosti k Rosemary, která je ale jen latentním důvodem) ji začne odpuzovat veškeré jeho chování.

Fitzgerald je jeden z mých nejoblíbenějších autorů a mám jeho styl hrozně rád. Věty, které sem a tam utrousí jsou dokonalé uhlazené citáty, které nejsou nikdy tuctové a je jisté, že jste je nikdy předtím neslyšeli. Něžná je noc možná není tak působivý román jako Velký Gatsby a Fitzgerald je v něm možná příliš zabývá vnějšími motivy, na jejichž základě nevyplývají vnitřní tendence tak jasně, ale přesto jde o román, který nese jeho rukopis a půdorys jeho vynikajícího stylu. Ten se nemění a pokud člověk pronikne do různých náznaků, užije si ho stejně.O knize

ISBN
978-80-7335-311-7
Hodnoceni
80 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
Něžná je noc — Francis Scott Fitzgerald

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem