Knižní recenze · plky
kreativní psaní
(whatever it means)
Knižní recenze

Něžná je noc — Francis Scott Fitzgerald

Zde bude obrázek... jen počkejte
Něžná je noc — Francis Scott Fitzgerald

Po prvních kapitolách by se mohlo zdát, že budeme sledovat laciný příběh dvou lidí, kteří se do sebe osudově zamilovali navzdory zvláštní situaci a i zvláštním dispozicím každého z nich. Nicol je psychicky nemocná dívka, která se zamiluje do svého o něco staršího doktora Dicka Divera.

Prolog však končí a idylka s ní. Fitzgerald si totiž připravil půdu pro mnohem působivější výpověď. Zjišťuje, jaké pohnutky mohou vést lidi k činům a že za vztahem s člověkem není vždycky jen nezištný zájem o něj (kterému říkáme láska), ale že zejména starání se o někoho je prostě jen druhem zaměstnání, ve kterém je ten druhý vždycky tím potřebným, tím pacientem.

Není to jednoduchá kniha a myslím, že je potřeba ji přečíst několikrát, aby si člověk ty významy mohl ujasnit. Fitzgerald totiž má tendenci zahrabávat významovou nit příběhu do mnoha vrstev a stejně jako ve Velkém Gatsbym je potřeba být velmi vnímavý. Jsou to svého druhu podobenství. Málokterá situace vypovídá jen ploše sama o sobě. To je myslím na Fitzgeraldovi hodně cenné.

Kniha je dělena do několika částí, které jsou ohraničeny vždy několika lety z doby po první světové válce, a do nich jsou vetkány situace, kterými hlavní hrdinové prochází. Diverovi jsou velmi bohatá dvojice, protože Nicol zdědila enormní množství peněz. Patří mezi smetánku, která se potlouká Evropou a snaží se zabavit a odvést myšlenky od svých bezvýznamných životů, přitom všichni jsou ve stavu, kdy si dvacátá léta – jeden velký mejdan – nejsou schopni užít.

Zprvu idylický vztah Dicka a Nicol začne komplikovat mladá herečka Rosemary, se kterou se oba spřátelí a kterou mají oba rádi. Rosemary se do Dicka zamiluje a on do ní, ale vztah mezi nimi nikdy nepřeroste v něco víc než obyčejnou náklonnost.

Nicol se vrací její nemoc a po čase zjišťuje, že jako pacientka není pro svého doktora tím, kým chce být a na základě vnějších potíží (zejména Dickovy náklonnosti k Rosemary, která je ale jen latentním důvodem) ji začne odpuzovat veškeré jeho chování.

Fitzgerald je jeden z mých nejoblíbenějších autorů a mám jeho styl hrozně rád. Věty, které sem a tam utrousí jsou dokonalé uhlazené citáty, které nejsou nikdy tuctové a je jisté, že jste je nikdy předtím neslyšeli. Něžná je noc možná není tak působivý román jako Velký Gatsby a Fitzgerald je v něm možná příliš zabývá vnějšími motivy, na jejichž základě nevyplývají vnitřní tendence tak jasně, ale přesto jde o román, který nese jeho rukopis a půdorys jeho vynikajícího stylu. Ten se nemění a pokud člověk pronikne do různých náznaků, užije si ho stejně.

T.Š.

O knize

ISBN
978-80-7335-311-7
Hodnoceni
80 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
„…opravdu, opravdu, ale OPRAVDU mě baví, když si lidi v autobuse povídají a já si nemůžu číst…“
Mark Twain na cestě lodí do Indie

Tomáš Štambera - blog
Tomáš Štambera Jr.


Právě čtu
(a vy byste měli taky)

Tomas's bookshelf: currently-reading


goodreads.com

Oblíbené články
(ve znění pozdějších přepisů)

Magnesia Litera

Čistě pro případ. Myslím, že jsem tam letos zahlédl kategorii cena čtenářů. Každý, kdo kdy odevzdal…


Spolupráce a odkazy
(Můžete si kliknout, ale pak se hezky vraťte)


Zdroje
(Aby vám nic neuteklo)

Ještě nemáte dost?

Magnesia Litera

Čistě pro případ. Myslím, že jsem tam letos zahlédl kategorii cena čtenářů. Každý, kdo kdy odevzdal…