Knižní recenze

Obraz Doriana Graye — Oscar Wilde

Obraz Doriana Graye je kniha, kterou kupodivu mnoho lidí nesnáší. Těžko říct, čím to je. Možná se málokdo rozplývá blahem nad třeskutým cynismem lorda Henryho, který zrovna mě přišel k chuti :)

Je pravda, že to není pozitivní postava a pozitivní nakonec není ani příběh. Ale alespoň první stránky si musíte takto užít, protože za jiných okolností by Henryho požitkářské a oportunistické názory na všechno, na co jde mít v životě názor, byly hodně vtipné :).

Samozřejmě odlehčení a ponuré vtipkování lorda Henryho bere poměrně brzy za své. Jednak pochopíte, že lord Henry je zlomený člověk, pro kterého je cynismus posledním stupněm racionalizace a který ji potřebuje jako feťák drogu. Nic jiného už nemá a všechno myslí vážně. A z tohoto úhlu pohledu z jeho úst vychází pěkně šílené věci.

Jeho mladičký přítel Dorian Gray jeho řeči poslouchá a je na vážkách. Neustále ho někdo obdivuje a lord Henry ho varuje, aby si užil života, dokud je mladý a krásný. Postupně se Dorianova idealistická povaha pod tlakem představ o stáří láme a on přistupuje na Henryho filozofii.

Z toho plyne jediné – neříkejte nikomu o jeho kráse, když na to není připravený :). Za krásu si dosaďte cokoliv – schopnost, vlídnost, cokoliv pozitivního. Mnoho lidí se přestane snažit a začnou se zajímat jen o to, jak si tu kterou vlastnost zachovat a ta v tu chvíli přestane být pozitivní.

To se přesně stalo Dorianovi. Jediným jeho zájem se stala konzervace mládí a krásy. Tady je možná bod, který chtěl Wilde zdůraznit: vždycky je zhoubné, když se snažíte udržet v mezích něco, co se zákonitě mění.

Tahle v textu hojně omílaná myšlenka má samozřejmě mnoho konotací a můžete s ní při přemýšlení vydržet mnoho hodin.

Kniha je psaná zdánlivě prostě, máte tu lorda Henryho, Doriana, z Dorianovy krásy zblblého malíře Basila, který v Dorianovi vidí velký dar a který asi jako jediný má k Dorianově kráse nepoživačný, ale tvůrčí přístup – chce ji umělecky zachytit, nikoliv si ji sobecky přivlastnit. A to je vlastně všechno. Příběh je velmi komorní, často se odehrává mezi dvěma postavami, či se rovnou zaobírá myšlenkami jen jedné z nich.

Zvláštním případem je Dorianova milenka, kterou zavrhuje potom, co opar kolem její dokonalosti a jejího umění splaskne. Člověk je tu vlastně zredukován na pouhý artefakt krásy, což by bylo v pořádku, pokud by Dorian vidět i další stránky této osoby. Ale jemu záleží jen na prchavém dojmu, který se pořád snaží zachytit a zvěčnit.

Podle mě to není kniha o povrchnosti a sobectví, jak by se možná na první čtení zdálo, ale o šílené snaze o utvoření nebe na zemi.

Dorian Gray a lord Henry nejsou příslušníci sobecké smetánky, ale jsou to skrytí totalitáři, jejichž jediným měřítkem je schopnost udržet si mládí a krásu. Nikoliv mít krásu jako takovou – ale schopnost udržet si ji.

Dorianova milenka je zavržena, protože se pod nánosem božské krásy objevilo i její lidství. Dorian je pak jediný, komu se podaří svou krásu zakonzervovat. Vloží ji do obrazu, který stárne za něj. Je to cena, kterou musí zaplatit. Ta cena je ve vědomí, že jeho pravé já je někde vyobrazeno, že na něj někdo může pohlédnout, že někde fyzicky existuje, je vlastně posledním hlasem svědomí, strachem z načapání, který zase není ničím jiným než oprávněným pocitem viny. Tato skutečnost nakonec Doriana dohání k tragédii.

Obraz Doriana Graye je útlá kniha, ale naprosto bravurní. Je plná vzájemně provázaných a na sebe navazujících myšlenek, jejíchž řetěz nekončí. Je to přesně ten text, který na skromném rozsahu poskytuje obrovskou škálu interpretací i potravy pro tu část mozku, která chce přemýšlet.

Po skvostu jako je Jak je důležité míti Filipa může těžko někoho překvapit, že Wilde stvořil něco tak sofistikovaného jako je Obraz Doriana Greye.O knize

ISBN
978-80-7390-211-7
Hodnoceni
90 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
Obraz Doriana Graye — Oscar Wilde

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem