Knižní recenze

Paní Bovaryová — Gustave Flaubert

Jak se žije ženě, která má v srdci příliš vysoký ideál lásky, než aby ho mohl naplnit poněkud nešikovný vesnický lékař? Proč vůbec lidé mohou mít sny, které dalece přesahují skutečnost a jsou tudíž odsouzeni k neštěstí? Je paní Bovaryová oběť nebo spratkovitá panička, které akorát patří přistřihnout křídla, aby si hleděla toho malého štěstí, které doma má a které leckdo nemá?

Paní Bovaryová je zase jedna z knih budící vášně. Mnoho čtenářek/čtenářů, kteří jsou si jistější v kramflecích a mají už něco za sebou, kroutí hlavou nad rozmazleností a znuděností Emmy Bovaryové. Pochopitelně, kdo někdy vzal osud do svých rukou a podařilo se mu dostat ze svrabu, ten bude ze své silové pozice k postavě Emmy Bovaryové kritický.

Jenomže je to vždycky pohled prizmatem vlastního úspěchu. To je ale pohled pomíjející celou šíři rozdílné životní situace druhého člověka.

Flaubert v této knize představil text, který se celý věnuje fenoménu hluboké osamělosti a neštěstí, které se skrývají za sny vyčtenými z románů. Jestli i mezi řádky lze v této knize pořád nacházet jenom naivitu, hloupost, zhýčkanost a rozmazlenost si nejsem vůbec jistý.

Já se zrovna řadím k těm, kteří považují Emmu Bovaryovou za fascinující osobu, jejíž nesnáz přináší na světlo zvláštní konstalaci životních postojů a jisté předurčenosti k touze tak silné, že lze celý život smutně prožít v jejím stínu. Je nesmírně zajímavé sledovat postupný rozklad osobnosti, která na začátku měla tolik chvályhodných ideálů.

Emmu nejdříve potkáváme na statku jejího otce, kam doktor, její budoucí manžel přijíždí. Právě onen rozpor neposkvrněného mládí, krásy, bázně před starším mužem a postupného pachtění se dospělé nespokojené ženy je základním kamenem, na kterém Fleubert staví svou tezi. A je to skvělé.

Když to srovnám třeba s Tess z d'Urbervillů, tak neštětí jejího života tkví ve vnějších okolnostech. Emmin se naopak rozkládá zevnitř a touhy jejího srdce poznáváme vlastně jen skrze srdceryvné rozhovory, které vede se svými milenci.

Pochopitelně román klade spoustu otázek a čtenáři reagují různě. Jak jsem říkal, nejsem z těch, kteří by Emmu Bovaryovou jen tak šmahem odsuzovali. Něčím, nevím úplně přesně, co to je, mě vnitřně fascinuje.

Těžko by se do popředí světové literatury dostal román, jehož hrdinka je pouhá rozmazlená ženská a nic víc.O knize

ISBN
978-80-207-1450-3
Hodnoceni
80 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
Paní Bovaryová — Gustave Flaubert

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem