Knižní recenze · plky
kreativní psaní
(whatever it means)
Článek

Pár tipů, jak psát recenze na knižních databázích

Zde bude obrázek... jen počkejte

Pokud máte rádi knihy, určitě píšete své názory na nějakou z knižních sociálních sítí nebo přímo na svůj blog. Je to pro ostatní velmi dobrá možnost zjistit něco více o knize, která nás zajímá. Spousta těchto názorů (neříkal bych tomu přímo recenze, spíše názory/dojmy z knihy) obsahuje nic neříkající věty, podle kterých si nemůže nikdo udělat obrázek o knize, ani získat žádný pocit. Nepovažuji se za nějakého přeborníka na to, jak by se měly psát recenze, ale říkal jsem si, že dám dohromady pár bodů, o kterých si myslím, že by mohli být pro vás ostatní „recenzenty“ inspirací :).

Nepište: „Tato kniha mě dost zklamala. Čekal(a) jsem mnohem víc.“ Problém totiž je, že nikdo neví, co jste čekali a nejhorší je, že jste pravděpodobně nevěděli co máte čekat a tohle je jen takový eufemismus pro „Příšerná kniha. Nudil(a) jsem se, protože…“ Při čtení máte určitě různé pocity.

  • Je to děsně dlouhý
  • Je to děsně krátký
  • Mám pocit, že se tam nic neděje
  • Postavy mi nic neříkají; bylo by jedno, kdyby je někdo za stodolou rozčtvrtil a pohodil před mateřskou školkou (ale aspoň by se v knize něco dělo)
  • Nemá to konec. A to je u detektivky docela problém.
  • Od začátku jsem věděl, jak to dopadne, což je celkem vada u dobrodružné knihy, kde je závěr hlavní pointou.
  • Kdo četl XY už tohle nemusí číst. Je to vlastně stejné, jenom horší.
  • Je to pokračování (myšleno negativně :) )
  • hlavní hrdina je děsnej nesympatickej zmetek, což mě štve
  • hlavní hrdina je děsnej nesympatickej zmetek, což se mi líbí

Buďte ironičtí, jízliví, zlí… Nikoho nezajímají uhlazené recenze. Pokud se vám kniha líbí, buďte naopak extatičtí, nadšení, hledejte nové způsoby, jak vyjádřit, že je to skvělá kniha.

Recenze píšeme pro sebe navzájem. Snažíme se předat si nějakou informaci o tom, o jakou knihu jde, jestli má cenu věnovat jí čas.

O knize je těžké napsat nějaká relevantní fakta, podle které bych mohl usoudit, jestli se mi kniha bude líbit. Předávejme proto emoce. Nebudeme se asi zabývat literárně vědními a estetickými analýzami. Pišme recenze s předpokladem, že stejnou míru nadšení či zklamání by kniha mohla vzbudit i v někom dalším.

T.Š.

Kategorie: glosy/články

Líbil se vám článek?


Komentáře

Barbora · 27. 2. 2018 v 22:12
Díky. Čekala jsem asi obsáhlejší článek, ale i přes svůj rozsah je dost výstižný. Občas u těch "recenzí" fakt trpim. Třeba tohle někomu pomůže ;)
„…opravdu, opravdu, ale OPRAVDU mě baví, když si lidi v autobuse povídají a já si nemůžu číst…“
Mark Twain na cestě lodí do Indie

Tomáš Štambera - blog
Tomáš Štambera Jr.


Právě čtu
(a vy byste měli taky)

Tomas's bookshelf: currently-reading


goodreads.com

Oblíbené články
(ve znění pozdějších přepisů)


Spolupráce a odkazy
(Můžete si kliknout, ale pak se hezky vraťte)


Zdroje
(Aby vám nic neuteklo)

Ještě nemáte dost?