Knižní recenze

Prázdné místo — J. K. Rowlingová

Od Harryho Pottera k maloměstskému románu. Mnoho lidí je z této knihy rozpačitých, patrně kvůli znatelnému úbytku kouzel. Nicméně bylo by velkou chybou tento pokus o nastoupení do vlaku „normální“ literatury minout.

Jde o román o malém městě Pegford kdesi v Anglii (možná to tam je někde specifikované, ale není to důležité). Městečko, jak už to bývá, je směsicí různých typů lidí a různých vazeb, sociálních a rodinných situací, ve kterých se budete prvních 300 stran naprosto ztrácet a závidět postavám, že se ve všech těch vztazích orientují.

Příběh začíná, když Barry Fairbrother, radní městečka Pagford, najednou zemře a v radě se po něm uvolní místo. Tato událost najednou odkryje skryté antipatie, problémy a shnilá místa malebné vesničky.

Tahle Rowlingové první kniha pro dospělé čtenáře se mi líbila o dost víc než její detektivky. Naplno se tady uplatňuje její smysl pro vyprávění, i když se budete na začátku místy trochu nudit a snahu o pochopení příbuzenských a společenských vazeb vzdávat. Od poloviny knihy nabere kniha spád a dokonce jsem byl spokojený i s koncem, který jinak v detektivkách vždycky spadl nesmyslně z nebe a nic to s vámi neudělalo. Tady si konec užijete.

Rowlingová načíná mnoho témat. Mě se asi nejvíce líbila postava Samanthy, čtyřicetileté ženy, která je se svým životem nespokojená a střípky ztraceného štěstí nachází v oblíbené popové kapele své dcery. Koupí lístky na koncert pod záminkou, že chce své dceři udělat radost, jenže jí zavolá matka kamarádky její dcery, že by na koncert chtěly jet holky sami a že aspoň nebude muset Samantha jet na nějakou debilní popovou kapelu.

To je ovšem jen jeden – a to ještě vcelku utajený – exces. Líbání šestnáctiletého spolužáka své dcery je už horší :))).

Rowlingová mimo spoustu dalších témat předestírá zranitelnost dospělých lidí, kteří nezaslouženě požívají pověsti neměnné stability, a jasně ukazuje, že nespokojenost dělá dospělé možná stejně náchylné jako děti. Osudy několika teenagerů, které jsou naprosto rovnocennými hybateli děje, ukazují zvláštní věc – že dětství není nějaká nižší verze člověka, něco, co potřebuje upgradovat. Je to svébytná životní etapa, která jenom nepřetrvá – ale to ani dospělost. Neexistuje období života, které by oplývalo vším, co období předchozí a mělo ještě něco navíc. Vždycky něco podstatného obdržíme, ale také něco velmi podstatného ztratíme.

Jelikož jsem četl od Rowlingové všechny tři detektivky, tak jsem od Prázdného místa nic moc nečekal, ale byl jsem opravdu mile překvapen.O knize

ISBN
978-80-259-0155-7
Hodnoceni
80 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
Prázdné místo — J. K. Rowlingová

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem