Knižní recenze · plky
kreativní psaní
(whatever it means)
Glosa

Proč děláme z nejintrovertnější činnosti na světě sociální událost?

Zde bude obrázek... jen počkejte

Všímám si v poslední době zvláštní tendence, kdy mnoho booktuberů, blogerů a obecně čtenářů srší aktivitou, která se spíš hodí pro pártychtivé extroverty, než pro lidi, jejichž zájmem je věnovat se nejintrovertnější činnosti na světě — čtení knih.

Týká se to událostí a činností typu:

  • tak jako zveme lidi do kavárny nebo do hospody, proč je nezvat do knihkupectví?
  • Slavný spisovatel přijel do města — jdeme si pro podpis do Luxoru
  • Co takhle udělat sraz všech milovníků knih?

Pravděpodobně existují i extrovertní čtenáři, ale mají moji upřímnou soustrast, protože to je asi podobné, jako kdyby se introvert bez nějaké hlubší příčiny šel seznámit s úplně cizí osobou a neměl v krvi 3 promile. Asi nikdo nechápe, proč by to dělal.

Důvod, proč píšu tento článek je ten, že většina lidí na světě jsou introverti. Možná se cítíte jako něco mezi, ale pokud se cítíte jako něco mezi, tak jste víc introvert. A faktem je, že z jedné z nejzajímavějších introvertních činností se postupně vlivem všetečného působení extrovertního dobrodušství stává extrovertní záležitost. A lidé, kteří doteď byli spokojeni se svým velkým knižním světem, kam se jejich malý život krásně vměstná, tak jsou najednou frustrováni, že nejsou tak knižně cool jako všichni ostatní.

Výzva introvertům: nenechte se zblbnout lidma, kteří stejně nečtou a jen se chodí bavit.

Výzva extrovertům: neberte si na party knihy, bo kniha vedle drinku vypadá pak na fotkách trapně.

T.Š.

Kategorie: glosy/články

Líbil se vám článek?


Komentáře

Tomáš Štambera · 28. 2. 2018 v 10:06
Ahoj, no napsal jsem to možná trošku agresivněji :), ale v zásadě jde o to, že mě překvapuje, že se to vůbec děje. Já samozřejmě taky nemám nic proti tomu, že se takové akce konají, ať si každý dělá co chce. Ale podle mě to prostě už nesouvisí s podstatou čtení knih. Když se ale lidé sejdou, aby si povídali o knize v čtenářském klubu, to je něco jiného.
Jeanette K. · 27. 2. 2018 v 21:11
Já, jakožto extrémní introvert, za takové akce zrovna nejsem, nicméně mě nikdy nenapadlo o tom takhle uvažovat. Já bych na žádné srazy sama nešla, ale nemám problém s tím, že se to pořádá. Kromě toho jsem úplně asi nepochopila tu narážku na extrovertní čtenáře. Trochu to na mě působilo, jako kdyby to pro ně nemohlo být stejné potěšení jako pro nás introverty nebo jako by to byla jen jakási póza. Myslím, že čtenář-extrovert není nijak výjimečný (myslím co do počtu) a chápu, že takoví můžou mít chuť se o tom, co čtou bavit s více lidmi nebo poznávat nové lidi, kteří mají podobný vkus apod. Nebrala bych to tak, že čtení je vyloženě introvertní záležitost, akorát pro každého může znamenat něco jiného - pro někoho relax, pro jiného nové informace, pro dalšího možná únik z reality... A to bez ohledu na to, zda je introvert či extrovert.
„…opravdu, opravdu, ale OPRAVDU mě baví, když si lidi v autobuse povídají a já si nemůžu číst…“
Mark Twain na cestě lodí do Indie

Tomáš Štambera - blog
Tomáš Štambera Jr.


Právě čtu
(a vy byste měli taky)

Tomas's bookshelf: currently-reading


goodreads.com

Oblíbené články
(ve znění pozdějších přepisů)


Spolupráce a odkazy
(Můžete si kliknout, ale pak se hezky vraťte)


Zdroje
(Aby vám nic neuteklo)

Ještě nemáte dost?