Knižní recenze

Rozum a cit — Jane Austenová

Původně jsem vůbec nechtěl Rozum a cit recenzovat, protože jsem nějak nedokázal přijít na to, co o této knize říct. Je to první kniha Austenové, existují od ní daleko lepší knihy a vůbec mi Rozum a cit přišel nemastný neslaný.

Takže se pokusím jen o takové srovnání s Pýchou a předsudkem a obecně hrdinkami Austenové.

Toto je kniha, kde vlastně Jane Austenová potlačuje sympatie k hlavní hrdince.

Pýše a předsudku jsou dvě hlavní hrdinky, které jsou obě sympatické a protiklady k nim tvoří jejich sestry, které jsou ale víceméně vedlejšími postavami a do děje moc nezasahují.

Základní nastavení, se kterým Jane Austenová pracuje, je to, že nejchytřejší hrdinka není nikdy nejhezčí. Ženská krása v jejích knihách ctí pravidlo „je dost hezká, už nepotřebuje být chytrá“. Typickým příkladem je Jane z Pýchy a předsudku. Ne že by byla úplně tupá, ale ve srovnání s Elizabeth je přece jenom prostší. A Elizabeth zase není tak krásná.

Elinor z Rozumu a citu je postava, která nabrala rozumu tolik, že už se to na její kráse projevilo víc :).

Mluvíme o kráse, chytrosti a zdánlivě o všech klišé dívčích románků, ale Austenová s těmito pojmy pracuje tak chytře, že je lze zastoupit jejich opravdovým dobovým smyslem a najednou tu máme prvotřídní společenskou kritiku, kterou samozřejmě celá tvorba Austenové je :).

Krása = možnost se vdát, zaujmout místo ve společnosti. Jinými slovy schopnost být v mužské společnosti platná. Jane má větší možnost zaujmout místo ve společnosti než Elizabeth a Elinor nemá prakticky vůbec žádnou.

Ideál pro viktoriánského muže středního a vyššího postavení představoval koncept dokonalé, neposkvrněné dívky. Dívka, která je naprosto nepoznamenaná. A ne jen tím způsobem, který vás právě napadl, ale třeba i prací atd. (To je mimochodem důvod, proč je ve viktoriánské době tolik spisovatelek, protože ženy nic jiného dělat nemohly :D).

Sestra Elinor Mariana je přecitlivělá a o dost hezčí a také se jí jako první dostává možnosti se vdát. Austenová ukazuje, že pragmatismus a rozum uplatňovaný ženou byl v její době nežádaný a pro muže obecně nepřitažlivý.

Elinor svého sňatku nakonec dosahuje a její sestra Mariana také, ale obě za zcela jiných okolností a s muži, kteří nectí dobový imperativ. Austenová vlastně své hrdinky na konci vychyluje ze společenských směrů, které jsou po celou dobu předmětem její kritiky, a trochu je tím vyřazuje ze společnosti, ale zároveň na nich zakládá lepší společnost, která tu viktoriánskou nahrazuje a která je „daleko rozumnější a logičtější“. Celá Austenové tvorba jde vnímat i jako předkládání alternativ ke své době. Kdo takhle dnes píše?

Co se knihy jako takové týče, ve srovnání s Pýchou a předsudkem je to opravdu poněkud plytké :). Ale i tady si dosyta užijete parádní společenské myšlení Jane Austenové.O knize

ISBN
978-80-7335-211-0
Hodnoceni
70 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

Niklas · 1. 12. 2022 v 21:59
Товары для животных
Odpovědět
Rozum a cit — Jane Austenová

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem