Knižní recenze · plky
kreativní psaní
(whatever it means)
Knižní recenze

Rozum a cit — Jane Austenová

Zde bude obrázek... jen počkejte
Rozum a cit — Jane Austenová

Původně jsem vůbec nechtěl Rozum a cit recenzovat, protože jsem nějak nedokázal přijít na to, co o této knize říct. Je to první kniha Austenové, existují od ní daleko lepší knihy a vůbec mi Rozum a cit přišel nemastný neslaný.

Takže se pokusím jen o takové srovnání s Pýchou a předsudkem a obecně hrdinkami Austenové.

Toto je kniha, kde vlastně Jane Austenová potlačuje sympatie k hlavní hrdince.

Pýše a předsudku jsou dvě hlavní hrdinky, které jsou obě sympatické a protiklady k nim tvoří jejich sestry, které jsou ale víceméně vedlejšími postavami a do děje moc nezasahují.

Základní nastavení, se kterým Jane Austenová pracuje, je to, že nejchytřejší hrdinka není nikdy nejhezčí. Ženská krása v jejích knihách ctí pravidlo „je dost hezká, už nepotřebuje být chytrá“. Typickým příkladem je Jane z Pýchy a předsudku. Ne že by byla úplně tupá, ale ve srovnání s Elizabeth je přece jenom prostší. A Elizabeth zase není tak krásná.

Elinor z Rozumu a citu je postava, která nabrala rozumu tolik, že už se to na její kráse projevilo víc :).

Mluvíme o kráse, chytrosti a zdánlivě o všech klišé dívčích románků, ale Austenová s těmito pojmy pracuje tak chytře, že je lze zastoupit jejich opravdovým dobovým smyslem a najednou tu máme prvotřídní společenskou kritiku, kterou samozřejmě celá tvorba Austenové je :).

Krása = možnost se vdát, zaujmout místo ve společnosti. Jinými slovy schopnost být v mužské společnosti platná. Jane má větší možnost zaujmout místo ve společnosti než Elizabeth a Elinor nemá prakticky vůbec žádnou.

Ideál pro viktoriánského muže středního a vyššího postavení představoval koncept dokonalé, neposkvrněné dívky. Dívka, která je naprosto nepoznamenaná. A ne jen tím způsobem, který vás právě napadl, ale třeba i prací atd. (To je mimochodem důvod, proč je ve viktoriánské době tolik spisovatelek, protože ženy nic jiného dělat nemohly :D).

Sestra Elinor Mariana je přecitlivělá a o dost hezčí a také se jí jako první dostává možnosti se vdát. Austenová ukazuje, že pragmatismus a rozum uplatňovaný ženou byl v její době nežádaný a pro muže obecně nepřitažlivý.

Elinor svého sňatku nakonec dosahuje a její sestra Mariana také, ale obě za zcela jiných okolností a s muži, kteří nectí dobový imperativ. Austenová vlastně své hrdinky na konci vychyluje ze společenských směrů, které jsou po celou dobu předmětem její kritiky, a trochu je tím vyřazuje ze společnosti, ale zároveň na nich zakládá lepší společnost, která tu viktoriánskou nahrazuje a která je „daleko rozumnější a logičtější“. Celá Austenové tvorba jde vnímat i jako předkládání alternativ ke své době. Kdo takhle dnes píše?

Co se knihy jako takové týče, ve srovnání s Pýchou a předsudkem je to opravdu poněkud plytké :). Ale i tady si dosyta užijete parádní společenské myšlení Jane Austenové.

T.Š.

O knize

ISBN
978-80-7335-211-0
Hodnoceni
70 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
„…opravdu, opravdu, ale OPRAVDU mě baví, když si lidi v autobuse povídají a já si nemůžu číst…“
Mark Twain na cestě lodí do Indie

Tomáš Štambera - blog
Tomáš Štambera Jr.


Právě čtu
(a vy byste měli taky)

Tomas's bookshelf: currently-reading


goodreads.com

Oblíbené články
(ve znění pozdějších přepisů)

Pár tipů, jak psát…

Pokud máte rádi knihy, určitě píšete své názory na nějakou z knižních sociálních sítí nebo přímo na…


Spolupráce a odkazy
(Můžete si kliknout, ale pak se hezky vraťte)


Zdroje
(Aby vám nic neuteklo)

Ještě nemáte dost?

Pár tipů, jak psát…

Pokud máte rádi knihy, určitě píšete své názory na nějakou z knižních sociálních sítí nebo přímo na…