Knižní recenze

Sever a jih — Elizabeth Gaskellová

Tohle není Sever a Jih, tohle je Sever a Jih. Tohle není Mitchellová, tohle je Gaskellová. Pokud jste neviděli sérii od BBC, pusťte si jí a knihu si dejte až potom.

Co k tomu říct. Průmyslová revoluce, viktoriánská Anglie, skvělé drama, umouněné ulice, sedření dělníci, bída, chudoba, kapitalismus, stávky… Ingredience tohoto známého románu jsou jasné a namíchané do tak perfektního mixu, že pokud se vám viktoriánská literatura vyloženě nepříčí, tohle je kniha pro vás.

V recenzích se daleko lépe kritizuje, než chválí, protože zatímco chyby jsou vidět, tak pokud je zážitek z knihy dokonalý, co o tom vlastně napsat? Problém je, že chyb na Severu a jihu moc nenajdu, jelikož je to přesně ten druh společenského románu, který mám hodně rád.

It's a matter of conscience

Margaret Haleová se stěhuje se svými rodiči na sever z rodného Helstonu, protože její otec, pastor, odmítl nařízení a musí opustit svou farnost. Odcházejí do průmyslového Miltonu, který se od Helstonu liší jako nebe od pekla. Margaret, která je velmi vnímavá vůči sociálním problémům, je otřesena situací dělníků, kteří plánují stávku proti továrníkům, která ale ochromí celé město. Jedním z pánů, kteří nejsou ochotni ustoupit ani za cenu vlastního života je John Thorton. Vlivem několika nedorozumění si na něho Margaret udělá jasný názor a považuje ho za nelítostného, tvrdého člověka, který by jí rozhodně nikdy nemohl imponovat.

Zanedlouho se konflikt rozhoří naplno a dělníci vyhlašují stávku. Stroje utichnou, ale ani po dlouhých týdnech není ani jedna strana ochotna ustoupit.

Mohlo by se při pohledu na obálku a anotaci zdát, že jde o klasickou romantickou blbárnu, ale vůbec to tak není. Právě díky silnému sociálnímu rozměru je postupně objevující se láska mezi Margaret a Thortonem velmi nutným a přirozeným prvkem. Román oba prvky vynikajícím způsobem kombinuje a je velmi hlubokou i efektní výpovědí.O knize

ISBN
978-80-7475-112-7
Hodnoceni
100 %

Líbil se vám článek?

Komentáře

žádné komentáře
Sever a jih — Elizabeth Gaskellová

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem