Knižní recenze · plky
kreativní psaní
(whatever it means)
Knižní recenze

Sever a jih — Elizabeth Gaskellová

Zde bude obrázek... jen počkejte
Sever a jih — Elizabeth Gaskellová

Tohle není Sever a Jih, tohle je Sever a Jih. Tohle není Mitchellová, tohle je Gaskellová. Pokud jste neviděli sérii od BBC, pusťte si jí a knihu si dejte až potom.

Co k tomu říct. Průmyslová revoluce, viktoriánská Anglie, skvělé drama, umouněné ulice, sedření dělníci, bída, chudoba, kapitalismus, stávky… Ingredience tohoto známého románu jsou jasné a namíchané do tak perfektního mixu, že pokud se vám viktoriánská literatura vyloženě nepříčí, tohle je kniha pro vás.

V recenzích se daleko lépe kritizuje, než chválí, protože zatímco chyby jsou vidět, tak pokud je zážitek z knihy dokonalý, co o tom vlastně napsat? Problém je, že chyb na Severu a jihu moc nenajdu, jelikož je to přesně ten druh společenského románu, který mám hodně rád.

It's a matter of conscience

Margaret Haleová se stěhuje se svými rodiči na sever z rodného Helstonu, protože její otec, pastor, odmítl nařízení a musí opustit svou farnost. Odcházejí do průmyslového Miltonu, který se od Helstonu liší jako nebe od pekla. Margaret, která je velmi vnímavá vůči sociálním problémům, je otřesena situací dělníků, kteří plánují stávku proti továrníkům, která ale ochromí celé město. Jedním z pánů, kteří nejsou ochotni ustoupit ani za cenu vlastního života je John Thorton. Vlivem několika nedorozumění si na něho Margaret udělá jasný názor a považuje ho za nelítostného, tvrdého člověka, který by jí rozhodně nikdy nemohl imponovat.

Zanedlouho se konflikt rozhoří naplno a dělníci vyhlašují stávku. Stroje utichnou, ale ani po dlouhých týdnech není ani jedna strana ochotna ustoupit.

Mohlo by se při pohledu na obálku a anotaci zdát, že jde o klasickou romantickou blbárnu, ale vůbec to tak není. Právě díky silnému sociálnímu rozměru je postupně objevující se láska mezi Margaret a Thortonem velmi nutným a přirozeným prvkem. Román oba prvky vynikajícím způsobem kombinuje a je velmi hlubokou i efektní výpovědí.

T.Š.

O knize

ISBN
978-80-7475-112-7
Hodnoceni
100 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
„…opravdu, opravdu, ale OPRAVDU mě baví, když si lidi v autobuse povídají a já si nemůžu číst…“
Mark Twain na cestě lodí do Indie

Tomáš Štambera - blog
Tomáš Štambera Jr.


Právě čtu
(a vy byste měli taky)

Tomas's bookshelf: currently-reading


goodreads.com

Oblíbené články
(ve znění pozdějších přepisů)


Spolupráce a odkazy
(Můžete si kliknout, ale pak se hezky vraťte)


Zdroje
(Aby vám nic neuteklo)

Ještě nemáte dost?