Knižní recenze

Sofiin svět — Jostein Gaarder

Pro někoho, kdo nemá základy filozofické historie, to je určitě užitečná kniha a to v jakémkoliv věku. Pro ujasnění si základních směrů je to skvělé. Pro kohokoliv jiného je to kniha, kterou nejspíše nemá cenu číst. Příběh je na můj vkus příliš divný a zvláštní, aby ospravedlnil čtení člověku, který se ve filozofii orientuje.

Filozofické statě jsou napsané skvěle, ale příběh Sofie mě neskutečně iritoval. Celé vyprávění o historii je zabalené do dost absurdního a podle mě špatně čitelného příběhu, který vlastně žádným příběhem není. Setkáváme se se Sofií, dost zvláštní dívkou, kterou začne jeden filozof vyučovat filozofii. Potud v pořádku.

Autor však udělal to, že se pokusil spojit jakýsi příběh s vyučováním filozofické historie a výsledkem je neuvěřitelně násilně napsaný příběh, který je tak iritující, že za chvíli bude přeskakovat jen na odstavce o filozofii.

Všechny postavy se chovají dost nesmyslně a i když na konci je jakési rozuzlení, celé to působí, že si autor na konci uvědomil, jak špatný příběh to je a pokusil se to nějak vysvětlit. To se mu moc nepovedlo a tak tahle kniha zůstane je dobrou učebnicí filozofické historie. Mnoho mladých pro filozofii určitě nadchne, zároveň jim ale zničí literární vkus. Takže nevím, jestli to za to stojí.O knize

ISBN
978-80-00-02895-8
Hodnoceni
50 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
Sofiin svět — Jostein Gaarder

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem