Knižní recenze · plky
kreativní psaní
(whatever it means)
Knižní recenze

Sofiin svět — Jostein Gaarder

Pro někoho, kdo nezná základy filozofické historie, to je určitě užitečná kniha a to i v pozdějším věku. Pro ujasnění si základních směrů je to skvělé. Pro kohokoliv jiného je to kniha, kterou naprosto nemá cenu číst. Příběh je na můj vkus příliš divný a zvláštní, aby ospravedlnil čtení člověku, který se ve filozofii orientuje.

Filozofické statě jsou napsané skvěle, ale příběh Sofie mě neskutečně iritoval. Celé vyprávění o historii je zabalené do dost absurdního a podle mě špatně čitelného příběhu, který vlastně žádným příběhem není. Setkáváme se se Sofií, dost zvláštní dívkou, kterou začne jeden filozof vyučovat filozofii. Potud v pořádku.

Autor však udělal to, že se pokusil spojit jakýsi příběh s vyučováním filozofické historie a výsledkem je neuvěřitelně násilně napsaný příběh, který je tak iritující, že za chvíli bude přeskakovat jen na odstavce o filozofii.

Všechny postavy se chovají dost nesmyslně a i když na konci je jakési rozuzlení, celé to působí, že si autor na konci uvědomil, jak špatný příběh to je a pokusil se to nějak vysvětlit. To se mu moc nepovedlo a tak tahle kniha zůstane je dobrou učebnicí filozofické historie. Mnoho mladých pro filozofii určitě nadchne, zároveň jim ale zničí literární vkus. Takže nevím, jestli to za to stojí.

T.Š.

O knize

ISBN
978-80-00-02895-8
Hodnoceni
50 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
„…opravdu, opravdu, ale OPRAVDU mě baví, když si lidi v autobuse povídají a já si nemůžu číst…“
Mark Twain na cestě lodí do Indie

Tomáš Štambera - blog
Tomáš Štambera Jr.


Právě čtu
(a vy byste měli taky)

Tomas's bookshelf: currently-reading


goodreads.com

Oblíbené články
(ve znění pozdějších přepisů)


Spolupráce a odkazy
(Můžete si kliknout, ale pak se hezky vraťte)


Zdroje
(Aby vám nic neuteklo)

Ještě nemáte dost?