Knižní recenze

Syn — Jo Nesbø

V této knize se hned ze začátku setkáte s velkým množstvím jmen a Nesbův styl čtenáře na velmi malém prostoru provede spoustou scén, takže jsem se ze začátku trochu ztrácel a nevěděl jsem, kdo je kdo. Hlavní postavy byly posléze jasné a vedlejší postavy bez hlubších propracování zapomenete a vůbec to nevadí. Nesbův styl psaní není triviální. Není v něm slovo navíc, dialogy jsou chytré a způsob vyprávění poskytuje velký prostor pro imaginaci (a občas i zmatení) čtenáře. Že je Nesbø zručný spisovatel s perfektně zvládnutým řemeslem je asi zbytečné říkat.

Na pozadí čistě detektivního příběhu sem tam problesknou naznačené sociální problémy, rozdíly mezi bohatými a chudými, sociální státní podpora v Norsku apod. Detektivní linie se točí kolem vězně Sonnyho Loftuse, který má ve vězení zvláštní pozici. Výměnou za dodávky drog na sebe bere obvinění za zločiny jiných. Vedle toho ještě funguje jako zpovědník, ke kterému si ostatní vězni chodí pro odpuštění. V „poklidu“ by nejspíše dožil střídaje rauš z drog s výlety z věznice, na nichž údajně páchá svoje vraždy vzpomínaje na svého zkorumpovaného otce. Jednou se však do vězení dostává vězeň, který mu sdělí, že je všechno trochu jinak.

Sonny s klidem a mírem sobě vlastním uteče z moderní věznice pomocí nepříliš komplikovaného triku a pouští se do tažení za pomstou. Nechává za sebou mrtvoly a zmatek jak v řadách mafiánů tak policie.

Chytit ho má za úkol komisař Šimon Kéfas a jeho po celou dobu poměrně chladná mladá spolupracovnice Kari (abyste pak na konci zjistili, že je fakt chladná). Dokud Kéfas dýchá Sonnymu na záda, říkáte si, že jde o klasickou detektivku, ale všechno je trochu jinak a na konci Nesbø všechno třikrát otočí. Hranice mezi policistou a mafiánem je jako vždy hodně tenká.

Jo Nesbø je velké jméno severské krimi a Syn je první kniha, kterou jsem od něho četl a vlastně ze severské krimi vůbec. Zatím jsem na to nějak nenarazil, ale po přečtení Syna jsem si hned koupil kompletní Milénium :)O knize

ISBN
978-80-7473-394-9
Hodnoceni
80 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
Syn — Jo Nesbø

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem