Knižní recenze

Volání kukačky — Robert Galbraith

Tak jsem se dostal k prvnímu dílu a jelikož se mi druhý díl (který jsem četl první) líbil, čekal jsem, že se znovu dobře pobavím. Rowlingová má tendenci hodně okecávat a na děj úplně kašle. Ale ve druhém díle to šlo, bylo to zábavné a rychle to utíkalo.

Kdo by čekal, že se první díl potáhne jak slina u žíznivýho psa. U detektivky je hodně zvláštní, když epika zůstává úplně pozadu a všechno je postavené na výpovědích, které jsou normálně seřazené za sebou a to je vlastně z invence stylu všechno. Dobře, všechno nějak zapadá do sebe (i když jsou události místy vyšponované do absurdna) a v něco to nakonec vyústí.

Dobře, uznávám, že tento styl může někomu vyhovovat, nebo že se dá napsat živě a čtivě, ale Rowlingová si příliš hledí důvěryhodnosti a všechno je vlastně trochu nudné. To je ten pocit, který jsem u čtení měl. Postavy kromě Strika a Robin byly afektované, nesympatické a bylo mi úplně jedno, kdo modelku zabil. Vlastně moje cynická část se vůbec nedivila, že to někdo udělal.

V každé recenzi nebo anotaci čtu: “Skvělé vykreslení současného Londýna.”

Nevím, jestli zrovna tohle někoho zajímá. Do Londýna může dnes jet doslova kdokoliv. A detektivka psaná stylem Hraběte Monte Crista jednoduše nedává smysl.

Jediná trochu dějová linka se týká detektiva samotného a jeho osobního života, nikoliv případu, což je od autorky přinejmenším zvláštní přístup, který se mi moc nelíbí.

Nevím, asi se svým pocitem ohledně Kukačky vymykám obecnému přístupu k Rowlingové detektivkám, ale nemůžu si pomoct. Hedvábník je určitě lepší, jednak proto, že se tam toho trochu víc děje, je to ze spisovatelského prostředí a i případ je o dost zajímavější. Tohle mi prostě moc nesedlo. Odvyprávěné je to skvěle, to zase jo, ale bylo mi to tak nějak jedno. Vlastně mě to úplně minulo.O knize

ISBN
978-80-259-0233-2
Hodnoceni
50 %

Líbil se vám článek?


Komentáře

žádné komentáře
Volání kukačky — Robert Galbraith

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem