Článek

Zásadní životní otázky knihomola

Každý člověk, co dělá takovou tu divnou věc – čte hrozně moc slov jedno za druhým – má na tato témata svůj pevně zakotvený názor, takže i já.

Paperback vs hardback
Obecně asi hardback, protože kniha prostě déle vydrží, ale pokud mám na vybranou, tak si kupuju většinou paperback, protože se mi z něj lépe čte a kniha se mi líp drží, ohýbá, ničí, rohy se u ní ohýbají líp a prostě tak (to samozřejmě nedělám).

Ležení ve vaně a čtení
Naprostý vrchol té nejhorší dekadence, zločin proti lidskosti atd. Jediné čtení ve vaně, které mi připadá přípustné je, pokud se přitom nekoupete. Ve vaně mám přece mokré ruce, takže nemůžu držet knihu a z teplé vody jde pára a rozleptává mi knihu, takže… prostě… proč?!

Ilustrace v knihách
…jsou věc, kterou absolutně nechápu, proč existuje. Vím, že hodně booktuberů vždycky nezapomene říct, že se jim na knize hrozně líbí to, že má krásné ilustrace. Ilustrovaná vydání knih jsou pro mě důvodem si knihu nekoupit vůbec. Jsem grafoman, líbí se mi text a když budu chtít vidět obraz, tak půjdu do galerie. Navíc, princip knihy je přece ten, že si reálie představuju, takže když mi je někdo nakreslí, tak už pak nemůžu. Navíc většina ilustrací není moc pěkných (ups).

Neznamená to ale, že se mají přestat dělat hezké obálky a hezky vyvedené knihy. To je jasné. Jen na stránkách má být podle mě text a ne obrázky.

Půjčování knih někomu
Možná bych na to neměl být hrdý, ale ke svým knihám chovám ochranitelský komplex a jsou to pro mě artefakty, na které jestli někdo sáhne, tak přijde o ruku. Dělám to jen ve chvílích nejvyšší nouze, když nemám sílu někoho odmítnout. Ale to se moc často neděje.

Vlastnění knih/půjčování v knihovně
Zásadně si knihy kupuji. V současné době je to převážně (ale nikoli výhradně) klasika, kterou chci mít doma v knihovně. Každý prostor knihovna tak nějak povyšuje a mě je v takové místnosti hrozně dobře.

Co se týče veřejných knihoven: Napsal jsem knihu, takže vím, jaké to je, když si něco, co jste vytvořili, lidé půjčují zadarmo. Nerozumím tomu, jak je tohle vůbec možné. Proč členství v knihovně nestojí 200 Kč za měsíc, polovina nejde autorům, čtvrtina nakladatelství a čtvrtina knihovně? Nechápu, nerozumím, divím se. Spotify stojí 160 Kč/měsíc a nikdo ani necekne.

Audioknihy
Mozek prý při čtení provádí činnost, kterou neprovádí při žádné jiné činnosti, takže pro mě je čtení příležitost k dělání něčeho, co je po všech stránkách výjimečné. Z audioknih máte určitě jiný dojem než ze čtení papírové knihy, i představivost pracuje jinak. Já nemám audioknihy moc v lásce a asi bych si žádnou nikdy nekoupil, určitě ne na úkor papírové. Kdo si poslechne audioknihu a pak řekne, že tu knihu četl, tak kecá :). Zná příběh, ale dojem z knihy má jiný.

Záložky (ohýbání rohů)
Záložky, na čtečce se ohýbají rohy těžko.

E-knihy
Čtečku nemám, ale proti e-knihám se v zásadě nebouřím. Je to praktické, ale mě se líbí knihy jako takové. Myslím, že je to trochu pointa knižního fenoménu mít tu papírovou knihu. Moderní technika má občas tendenci člověka okrádat o životní variabilitu a barevnost a elektronické knihy do této kategorie podle mého soudu trochu patří.

Komixy/grafické romány
Něco podobného jako s audioknihami. Je to naprosto jiný žánr. Vadilo by mi, že když už čtu, tak mi někdo podsouvá, jak si mám co představovat. To je prostě divné.Líbil se vám článek?

Komentáře

žádné komentáře
Zásadní životní otázky knihomola

Našli jste překlep?

Mým cílem je, aby články na toto blogu pokud možno obsahovaly co nejméně chyb, proto budu vděčný, když mi trochu pomůžete.

Komentář k textu

Na mém blogu můžete komentovat jakoukoli část textu, která se vám zachce. Jen ji označte myší a přidejte komentář.

Reagujete na:
Zobrazí se jako komentář pod článkem